Rychle světem, jak se žije v Japonsku

26. dubna 2011 v 16:29 | Miya |  Japonsko
Takže jak jsem slíbila, přihazuji sem článek, jak se žije v Japonsku. Už se vrhám na překlad dalčího dílu a myslím, že ten další se bude týkat tradic...

Tady to je

Životní náklady na žití v Japonsku a především v Tokiu jsou známé tím, že jsou na světě jedny z nejvyšších. Ale pokud žijete směrem od středu Tokia, nezáleží vám příliš tolik na jídle a produktech vaší země, budete možná překvapeni tím, jak může být Japonsko levné.

UBYTOVÁNÍ
Jedno ze světově nejdražších míst se nachází přímo v srdci Tokia. V důsledku toho jsou i malinké apartmány v centru města velice drahé. Nicméně náklady na bydlení jsou výrazně nižší na předměstí Tokia, okolních prefekturách, jiných regionech a nebo jiných městech v Japonsku. Dodatečné náklady na dojíždění jsou kompenzovány úsporami z nájemného, zejména proto, že mnoho japonských firem zaplatí část a nebo většinu nákladů na dojíždění. Pokud dáváte přednost žít v blízkosti městských center, domy pro cizince jsou levné a proto stojí za zvážení.

Vymoženosti jako je plyn, voda a elektřina jsou opravdu drahé a sazby za telefon jsou rovněž vysoké. U mezinárodních hovorů, za internetové telefony, služby volaní a jiné nabídky nabízí příslušné společnosti.

JÍDLO

Místní supermarkety jsou relativně levné, ale pokud se budete držet japonského jídla jako je sezónní zelenina, plody moře, produkty ze sojových bobů a rýže. Jestliže navštívíte supermarkety těsně před zavírací dobou večer, můžete zboží s minimální trvanlivostí koupit za velké slevy.

Je zde rovněž spousta restaurací, kde si můžete dát jídlo od 500 až do 1000 jenů. Nudle (ramen, soba a undon), domburi (např. hovězí domburi), rýže s kari, bibimba (domburi v korejském stylu), hamburgery a spousta druhů jídla je k dostání ve velmi levných restauracích. Najdete je v okolí a uvnitř obrovských železničních stanic.

Jídlo v průměrných restauracích stojí zhruba mezi 1000 a 3000 jenů. Tady není nijak vysoký cenový limit. Ten přichází až v prvotřídních restauracích jako třeba ryotei.

Během oběda mnoho restaurací nabízí teishoku, což je menu za zhruba 1000 jen. Krabičky Bento se prodávají v samoobsluhách, nádražích, v stáncích v obchodních centrech a koupí této krabičky zajisté nepochybíte.

KAŽDODENNÍ ZBOŽÍ A SLUŽBY

Oddělení s oblečením obchodních řetězců jako je Ito Yokado nebo diskontní prodejny jako je UNIQLO jsou opravdu levní. Pokud jste vyšší 180 centimetrů a nebo tlustší člověk bude větší problém sehnat velikost, protože jak jí známo, Japonci jsou menšího vzrůstu a hubenější postavy. Obchodní domy a butiky se řadí mezi dražší.

Japonští kadeřníci jsou známí za své skvělé služby a za vysoké ceny. Ale jsou zde také místa, kde vás rychle ostříhají za 1000 jenů.

Nachází se zde i 100 Yen Shops, kde můžete nakoupit obrovské množství výrobků včetně kuchyňského náčiní za 105 jenů za kus (v ceně je zahrnuta spotřební daň) a to se opravdu vyplatí.

DOPRAVA

Dojíždějící si mohou zakoupit jízdenky na neomezené cestování mezi domovem a prací/školou pro daný časový úsek. Pro cestování vlakem je v Japonsku spousta nabídek a akcí na jízdenky.

Vlastnit auto v Japonsku je drahé kvůli každoročním kontrolám, povinnému ručení, dani a poplatkům za parkovací místa (ve velkých městech). Přitom sama auta nejsou drahá, protože už menší auta začínají pod jedním milionem jenů. Litr benzínu stojí kolem 130 jenů ( cena je uvedena k listopadu roku 2010) . Dálnice podléhají mýtnému.

ELEKTRONIKA

Elektronika, jako jsou televize, stereo soupravy, kamery, počítače jsou poměrně levné v obchodech Yamada Denki, Yodoshibashi Camera, Sakuraya a Bic Camera a v oblasti čtvrti Akihabara v Tokiu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama